Trenger kollektivtrafikken en «røykelov»? – Arendalsuka 2026

Hvordan kan kollektivtrafikken gjøre størst nytte for folk og samfunn? Trenger samferdselen en egen «røykelov», med restriktive tiltak for å få flere til å reise sammen?

Sammen med øvrige bransjeaktører inviterer vi til Den store kollektivdebatten på Bærekraftsscenen i Arendal tirsdag 11. august kl. 14.30. Møt bl.a. statsråd Jon-Ivar Nygård, andre samferdselspolitikere og kollektivtopper!

Trenger kollektivtrafikken en «røykelov»? – Arendalsuka 2026

Kollektivaktørene arbeider hver dag for å gi et best mulig kollektivtilbud til så mange som mulig, og samtidig å få mest mulig mobilitet ut av hver krone. Det lønner seg: Én krone til kollektivtransport gir 4,5 kroner tilbake i samfunnsnytte.

Men skal flere reise kollektivt og delt, må færre kjøre alene i egen bil. Holder det med et enda bedre kollektivtilbud – eller må vi også ta i bruk restriksjoner og upopulære grep?

Vi vet hva som virker, og det er et fantastisk godt kollektivtilbud sammen med restriktive tiltak. Spørsmålet er derfor: Trenger samferdselen sin egen «røykelov» – der målet er færre biler med én person – og flere som reiser sammen?

Disse spørsmålene utforsker vi på Bærekraftsscenen under Arendalsuka, hvor vi har fått med oss samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap), stortingsrepresentant Morten Stordalen (Frp), byråd for miljø og samferdsel i Oslo, Marit Vea (V), jernbanedirektør Anne Iren Fagerbakke, TØI-sjef Bjørn Grimsrud, samt kollektivtoppene Siv Wiken (adm.dir. AKT og styreleder i Kollektivtrafikkforeningen), Bernt Reitan Jenssen (adm.dir. Ruter), Christina Stangeland (adm.dir. Kolumbus), Christel Borge (adm.dir. Entur) og Grete Fuglem Tennås (adm.dir. AtB).

Arrangementet foregår på Bærekraftsscenen som ligger i Arendal kino (adresse: Friergangen 3) tirsdag 11. august kl. 14.30-15.30.

Arrangementet streames på denne lenken.

Arrangeres i samarbeid med Jernbanedirektoratet, Entur, Ruter, Agder kollektivtrafikk og Kolumbus.

Les også: